Dobre jedzenie – jak wpływa na Twój nastrój ?

profilaktyka zdrowia

Zastanawiasz się czasem czy to co jesz pływa na to jak się czujesz ? 

Czy masz energię do działania, chodzenia, mówienia. 

Aby czuć się pełna energii potrzebujesz mi.n. wody i wartościowych posiłków. 

Poszukujesz i sprawdzasz nowe diety ?  

Dla mnie słowo dieta zawsze wiązała się z wyrzeczeniami,  ograniczeniami, frustracjami, nigdy z dobrym nastrojem. 

Restrykcyjna dieta  na pewno jest  pomocna kiedy Twoje zdrowie wymaga naprawy. 

I tutaj niezbędny jest kontakt ze specjalistą. 

A jeżeli zastanawiasz się co jeść, żeby wykorzystać  jak najlepiej każdy dzień, mieć werwę  i niegasnącą pogodę ducha,  to polecam jedzenie z uważnością, tego co ma kolor, smak, zapach. 

Jeżeli odpowiednio troszczysz się o swoje ciało; ruch, sen nawodnienie, dobre samopoczucie, wiesz jak poradzić sobie ze stresem, Twoje ciało będzie wiedziało co jest dla Ciebie najlepsze.

Jesz wtedy kiedy czujesz głód, nie chwilową zachciankę. 

Polecam Ci stwórz koncepcje wspaniałego odżywiania dla siebie.  Może to będą 3 posiłki dziennie, może 1.  Bez wyrzeczeń.  Tak jak lubisz.  Proste, nieprzetworzone produkty i kompozycje z nich tworzone to dzieła sztuki na talerzu. 

Baw się przyrządzaniem posiłków. Liczy się wszystko: miejsce zakupów, przemiła Pani w sklepie, zapachy produktów, kolory,  struktura, przyprawa, ciekawy przepis, a może wariacja własna. 

Wybieraj produkty które Ci smakują, a także nowe smaki, które chcesz poznać. Analizuj co Ci służy, co Ci nie służy. Jak się czujesz po posiłku. 

Kiedy jesz, czerp radość tylko z jedzenia, nie myśl o problemach, nie pozwól sobie na odwrócenie uwagi od uczty. 

Skup się na smaku, zapachu, kolorze, delektuj się przyjemnością jedzenia. 

Traktuj jedzenie jako radosny element dnia. 

Nie patrz na zegarek.

Tylko jedzenie w pełnej uważności, pozwoli Ci rozpoznać, czy to jesz, jest  dla Ciebie odpowiednie, pozostaje z Tobą w harmonii. 

Jak duże porcje ? – zawsze, także i tutaj, umiar jest najważniejszy. 

Jak się czujesz po zjedzeniu, czy masz ochotę na relaks na kanapie czy na spacer? 

Zawsze spacer. To ta lepsza opcja :). Jedzenie powinno a być lekkie i dodać Ci energii do działania, a wieczorem przynieść spokojny sen. 

Pomyśl o właściwościach odżywczych produktów. Twórz sobie takie  listy, co Ci służy, co lubisz. 

Jeżeli szczególnie często jakiś produkt ląduje w Twoim koszyku, zobacz jakie ma właściwości, jakich witamin i minerałów Ci dostarcza. Może właśnie tego Twoje ciało potrzebuje, to bardzo wyostrza samoobserwacje. To lubienie zmienia się i to jest właśnie zabawa. 

Na wybór produktów wpływa też dostępność, pora roku, miejsce w jakim się znajdujesz. 

Kilka tygodni potrzebujesz, żeby zmienić nawyki, na te właście, które służą Twojemu zdrowiu i doskonałej formie. 

Przy dobrze zbilansowanym posiłku, wyciszonych emocjach, nie masz napadów niekontrolowanych zachcianek. Jesz tylko wtedy kiedy jesteś głodna. Głód to przyjemne pragnienie zjedzenia odżywczego posiłku.  Pojawi się, gdy ciało jest gotowe przyjąć i strawić jedzenie. 

Jeżeli dojdziesz do momentu, kiedy proces przyrządzania posiłków, będzie sprawiał Ci radość, na pewno nie znajdzie się nikt kto byłby w stanie przekonać Cię do powrotu do złych nawyków. 

Kiedy już codziennie posiłki zaczną sprawiać Ci radość – Twoja forma Cię zaskoczy.  Ciało wraca do naturalnej harmonii.  Efektem ubocznym bardzo często jest utrata zbędnych kilogramów. 

Nie będziesz zwracała uwagi na chwilowe zachcianki lub nie będziesz ich miała. 

A jeżeli się pojawią to po prostu nie walcz z nimi, tylko zjedz bez żadnego poczucia winy, to na co masz ochotę, nawet jeżeli to będzie coś „ niezdrowego”,  ale  najważniejsze, pamiętaj,  zjedz to  z wielką przyjemnością. 

Jak refleksologia może Ci tutaj pomóc ?

Refleksologia,  bardzo często przyczynia się do zmiany nawyków żywieniowych. Wpływa na ciało, umysł, ducha. Po zabiegach oczyszcza się ciało i  staje się bardziej wrażliwe na to co mu służy a co nie służy. Potrzebna jest tylko Twoja pomoc i świadomość, że chcesz wprowadzić zmiany. 

post