Jakie są początki współczesnej refleksologii stóp?

refleksologia stóp

Opowiem Ci krótko jakie są początki refleksologii w zachodnim świecie.  

Wszystko zaczęło się od Dr Williama Fitzgeralda. Jest on autorem teorii terapii strefowej (1909r). Podzielił  ciało na strefy. Pięć par podłużnych stref, inaczej ścieżek energetycznych biegnie wzdłuż ciała, po dwóch stronach kręgosłupa. Początki stref zaczynają się na dłoniach i stopach i prowadzą  w stronę głowy.

Fitzgerald dowiódł swoimi badaniami, że części ciała, które są położone na danej ścieżce energii oddziałują na siebie.

Dr Fitzgerald współpracował z Dr Edwinem Bowersem. Razem opracowali doświadczenie, które pozwoliło przekonać innych lekarzy co do skuteczności owej terapii. Terapii tzw. strefowej.

Doświadczenie polegało na tym, że uciskali punkty na dłoni i wbijali szpilkę w miejsce odpowiadające uciskowi na twarzy. Pacjent nie czuł bólu. Doświadczenie zakończyło się sukcesem.

Z tej współpracy powstała książka „Zone therapy”. 

Kolejnym lekarzem, który wdrożył tę metodę w swoją praktykę był dr Joseph Shelby Riley, uczył się jej od Dr. Fitzgeralda. 

Dr Riley udoskonalał dalej metodę i stworzył pierwsze rysunki położenia punktów refleksorycznych na stopach. („ Zone Therapy Simplified” 1919r.)                                                                                

To właśnie terapie strefową uznaje się za prekursorkę obecnej refleksologii. 

Asystentką dr Rileya była Euince Ingham ( 1889-1974). Euince uznawana jest za „matkę współczesnej refleksologii”. Jest autorką książek „Stories The Feet Can Tell” i ” Stories The Feet Have Told.”                                                                

Rozdzieliła terapię strefową i masaż stóp. 

Uważała, że stopy są szczególnie wrażliwe i zasługują na szczególną uwagę.  Dzięki licznym badaniom sporządziła mapę poszczególnych organów na stopach. 

Teorie Euince miały wielu zwolenników również wśród lekarzy. Uważała, że refleksologię stóp powinien poznać każdy, kto chce pomóc sobie, domownikom, przyjaciołom. 

I ja zgadzam się z Euince i rekomenduje Ci reflekslologię stóp jeżeli troszczą się o zdrowie swoje i swoich bliskich.

🤍

źródło: Kurs refleksologii stóp. Inge Doungas Dariusz Ruder

rysunek: Kurs refleksologii stóp. Inge Doungas Dariusz Ruder

post