Refleksologia i ból

Refleksologia i ból

Refleksologia stóp może zadziałać przeciwbólowo. 

Takie działanie możesz odczuć natychmiast po masażu lub jeżeli jest to ból przewlekły, poprawa może pojawiać się z zabiegu na zabieg. Ból ustępuje, Twoje ciało jest zrelaksowane i pełne energii.

Jak to działa ?

1. Po masażu refleksologii stóp wydzielają się endorfiny. A endorfiny to takie  nasze naturalne ” środki przeciwbólowe”. Powstają one w przysadce mózgowej. Na stopie jest to punkt wielkości główki od szpilki zlokalizowany na dużym palcu ( paluchu). Delikatna stymulacja tego punktu, powoduje uwalnianie się endorfin. Jak działają ? Blokują wysyłane sygnały z rdzenia kręgowego do mózgu. 

2. W przypadku bólu który powstał na skutek niedokrwienia narządu, refleksologia przychodzi z pomocą. Poprawia ukrwienie tkanek i dystrybucje tlenu. Ból ustępuje, komórki dostają ożywczy tlen. Twój świadomy oddech  w trakcie masażu jest tu niezastąpiony. 

3. Zgodnie z teorią fizjologów Melzaca- Wall’a, którzy zbadali procesy przebiegu impulsów nerwowych w układzie nerwowym, refleksologia stóp zamyka tzw. “bramki bólu” na poziomie rdzenia kręgowego. Bodźce ze stóp biegną w ukł. nerwowym tzw. nerwami szybkoprzewodzącymi  i stopują bodźce bólu, które z chorych miejsc do rdzenia kręgowego przesyłane są  tzw. nerwami wolnoprzewodzącymi. Efektem jest skuteczne osłabienie bólu w wyniku przerwania jego cyklu.

 

źródło: Kurs refleksologii stóp. The International Academy of Reflexology & Meridian Therapy

post