Czy pokrzywa odpowiada za dobre samopoczucie?

Potas, żelazo, witamina C, beta-karoten

Pokrzywa, występująca na całym świecie z wyłączeniem strefy tropikalnej. Można ją spotkać w pobliżu gospodarstw domowych. Oddziałuje na cały organizm, oczyszczająco, wzmacniająco i leczniczo. Zawiera serotoninę, która wpływa na czynność przewodu pokarmowego i odpowiada za poczucie szczęścia.

Napary z pokrzyw zalecane są w trakcie trwania regularnych zabiegów refleksologii. Organizm po zabiegach oczyszcza się, pokrzywa wzmacnia ten efekt.

Jakie są główne związki pokrzywy?

Główne związki pokrzywy to: witaminy C i K, B2, kwas pantotenowy, garbniki, fitosterole, serotonina, acetylocholina, chlorofil, flawonidy, karotenoidy.

Z poradnika dla lekarzy..

“Wyciągi z liści pokrzywy bardzo nieznacznie zwiększają dobową ilość moczu. Ułatwiają wydalanie większych ilości chlorków i mocznika oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Stwierdzono również działanie krwiotamujące, zapobiegające drobnym trawieniom w przewodzie pokarmowym, w którym udział bierze nie tylko wit. K występująca w znacznej ilości w liściach, lecz także garbniki i flawonoidy. “

“Liczne badania potwierdziły, że po doustnym podaniu wodnego wyciągu z surowca zwiększał się poziom hemoglobiny w osoczu i ilości czerwonych krwinek, analogicznie jak po preparatach zawierających związki żelaza .

Istotne znaczenie ma znajdujący się na liściach pokrzywy bogaty zestaw witamin, które mogą uzupełnić nieznaczne niedobory szczególnie występujące u dzieci i osób starszych. Ważna jest też obfitość soli mineralnych, które są niezbędnymi, a często podstawowymi składnikami licznych enzymów ustrojowych, uczestniczących w wielu przemianach metabolicznych”

” 2-2,5 łyżki liści na 2 szklanki wody, gotować 5 minut, przecedzić do termosu, pić 1/2 – 2/3 szklanki, pić 2-3 razy dziennie”

żródło: ” Zołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy. Aleksander Ożarowski “

5/5 - (1 vote)